OBITUARIES OBITUARIES ARCHIVE
OPINIONS HOME/LAND TRANSCATIONS

Get Breaking News

Enter your email address to sign up.

July 29, 2014

choose text size bigger text smaller text

Junior race team gets professional guidance

Appalachian Ski Mountain Junior Race Team and its coaches worked with USA Ski Team instructor Shaun Goodwin, center, last week, prior to its first race of the 2013 season. Submitted photo
Appalachian Ski Mountain Junior Race Team and its coaches worked with USA Ski Team instructor Shaun Goodwin, center, last week, prior to its first race of the 2013 season. Submitted photo
Published: 9:23 AM, 01/10/2013
 


Source: The Blowing Rocket

Appalachian Ski Mountain’s Junior Race Team was privileged to have Team USA Ski Team instructor Shaun Goodwin show them the ropes of the slopes at a special workshop last week.

The team, along with the Appalachian Ski Mountain coaching staff, learned about racing techniques and equipment that will help them during the 2013 Junior Ski Racing Series.

The team competed in individual races against junior skiers from Ski Beech and Sugar Mountain on Sunday at Appalachian Ski Mountain.

Goodwin started his coaching career at a small alpine racing program at Bristol Mountain in upstate New York.

Starting as a coach, Goodwin moved on to run the Bristol Ski and Snowboard Association, managing 125 athletes and 20 coaches. 

During his years at Bristol, Goodwin became the youngest chairperson to the New York State Ski Racing Association’s alpine development committee.

It was there that he connected with the US Ski Team.

After moving on from Bristol Mountain, Goodwin spent eight years working for and with the US Ski Team.

During his tenure with USSA/USST, he focused on everything from children’s athletic development and coaches’ education, to coaching the U.S. Women’s Ski Team.
 
Goodwin has now moved on to run a small media company in upstate New York.

He is still an acting member of the USSA Coaches education staff, as well project-to-project involvement with US Ski Team Programming.

Goodwin is also an avid whitewater kayaker and travel enthusiast who loves to share stories from his travels that span from Asia and the Middle East, to Africa and most places in-between.

The Appalachian Junior Race Team is designed for skiers ages 4-18 and features training through coaches and the French Swiss Ski College at Appalachian Ski Mountain.

The High Country Junior Race Series features six races a year, two each at App Ski Mountain, Ski Beech and Sugar Mountain.

The next HCJRS event will take place at Sugar Mountain on Sunday, Jan. 13.


Race results
Approximately 100 skiers participated in the first High Country Junior Race Series event of 2013 Sunday at Appalachian Ski Mountain.

In the girls 6 & younger division, Eva Young came in first, Bella Payne finished second and Sarah Grosser came in third.

In the boys 6 & younger division, Connor Hearn came in first, Charlie Martyn finished second and Andrew Hill came in third.

In the girls 7 & 8 division, Keely Hendricks came in first, Sarah Goode finished second and Ava Jane Schmidinger came in third.

In the boys 7 & 8 division, Thomas Mennen came in first, Andrew Geoque finished second and Cameron Torman came in third.

In the girls 9 & 10 division, Sophia Lehmann came in first, Hallie Rose Danadio finished second and Alice Knight came in third.

In the boys 9 & 10 division, Wiley Speckmann came in first, Maddox Spires finished second and Joshua Grosser came in third.

In the girls 11 & 12 division, Olivia Jochl came in first, Ahsley Simione finished second and Katie Goode came in third.

In the boys 11 & 12 division, Will Amber came in first, Noah Sharpe finished second and Karson Pilkenton came in third.

In the girls 13 & 14 division, Pammy Fish came in first, Hannah C. Barbour finished second and Olivia Handley came in third.

In the boys 13 & 14 division, C. Spencer Adams came in first, Alec Granger finished second and Austin Horn came in third.

In the girls 15 & 16 division, Virginia Currie came in first, Lauren Hayes finished second and Brianna Barbour came in third.

In the boys 15 & 16 division, Chase Palm came in first, Christian Struckmeyer finished second and Matthew Anderson came in third.

In the girls 17 & 18 division, K.C. Crissler came in first and Nicole Ferren finished second.

In the boys 17 & 18 division, Ryan Baker came in first, Trevor Gragg finished second and Derek Hilgert came in third. 

Print This Story Print This Story Email This Story Email This Story To A Friend Bookmark and Share

Subscribe to The Blowing Rocket by clicking SUBSCRIBE. Sign up for Breaking News emails from The Blowing Rocket by clicking EMAIL ALERTS and inputting your email address next to "Add Me" near the top right corner.


ASU Sports

Local Business Marketplace

Find more businesses on HighCountryMarketplace.com

Attorneys · Automotive · Health Care
Home & Garden · Hotels & Lodging Restaurants
Retail · Recreation · Real Estate & Rentals · Services

Blowing Rock My Hometown